Sponsor Reklam

Yerel Seçim

Tatilcilerin Merak Ettiği ''Şile Ocaklı Ada Kalesi''

Tatilcilerin Merak Ettiği Şile Ocaklı Kalesi
Şile Limanında bulunan Ocaklı Ada kalesi yapılan restorasyon çalışmasının ardından, bir dönem gündeme “SÜNGER BOB” benzetmesiyle geldi. Uzun süre yazılı ve görsel basında gündem oluşturan “Şile Kalesi” şimdilerde ise güneşin yüzünü göstermesiyle Şile’ye gelen günübirlik tatilciler, kale önünde fotoğraf çektirmeleriyle gündem olmaya devam ediyor..

Edinilen bilgilere göre; Ocaklı adanın kale değil aslında gözetleme kulesi olduğu, ama akıllarda kale olarak yerleşmiş, asıl adı da Ocaklı Ada’dır denilmekte.

Daha önce de vatandaşlar restorasyon sürecinde çeşitli figürlere benzetiyordu son olarak “Sünger Bob” benzetmesiyle gündem oluşturan kale, özellikle küçük çocukların beğenisini kazanırken kale önünde ve çevresinde, fotoğraf çektirmek isteyenlerin  heyecanı dikkat çekiyor.

Sokaktaki vatandaşa Şile deyince aklınıza ne geliyor diye sorulduğunda Şile feneri, Şile bezi, Şile kestane balı derler. Ama Şile Kalesi kimsenin aklına gelmezdi. Şimdi Şile Kalesi de bir değer olarak yerleşiyor yavaş yavaş. Çünkü algıya Sünger Bob olarak da girse bir kale var artık.”

Kaynak :
http://www.silehaberleri.com/haber/tatilcilerinmerakettigikale%E2%80%A6-

Not: Ağva'nın Sesi haber sitesinin amacı Şile ve Ağva ile ilgili yapılan haberleri kaynağını belirterek en hızlı şekilde sizlere ulaştırmaktır. Bu nedenle kaynak belirttiğimiz haberlerden Ağva'nın Sesi sorumlu tutulamaz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

Şile Ağva Köyleri | Şile Haberleri | Bizim Haber Şile | Şile Belediyesi