Sponsor Reklam

Yerel Seçim

Şile'de Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta Kılınacak ? Nasıl Kılınır ?

Şile'de Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta Kılınacak ? Nasıl Kılınır ?
Şile'de Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta Kılınacak ? Nasıl Kılınır ?

Kurban Bayramı namazı saatlerini araştıran vatandaşlar için Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan açıklama geldi. Bayramı ilk günü olan Salı günü itibari ile erken saatlerde camilere akın edecek olan vatandaşlar, bayram namazı saatlerini büyük bir merakla araştırıyor. Peki, Bayram namazı saat kaçta kılınacak ? İslam alemi bu mübarek Kurban Bayramı için hazırlıklara başladı. Bayram namazının ilk vazifesi olan Bayram namazını kılacak olan vatandaşlarımız için bayram namazı saati.

Diyanet İşleri Başkanlığı Verilerine Göre Şile'de Namaz Vakti:
Şile'de Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta Kılınacak ? Nasıl Kılınır ?
Şile'de Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta Kılınacak ? Nasıl Kılınır ?

Bayram Namazı Nasıl Kılınır ?
2 rekat olan Bayram namazına, Allahuekber "Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Kurban Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama." denip niyet edilir. İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp "Allâhuekber" diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve "Sübhaneke" duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını tekrarlar. Sonrasında imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp "Allâhu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de onu takip eder. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp "Allâhu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynı şeyi yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Bu rekat imamla birlikte rükû ve secde edilirek bitirilir.İlk rekatın ardından 2. rek'âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahuekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de bunu tekrarlar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahuekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir. Sonra, imam minber'e çıkarak "Bayram hutbesi"ni okur. Hutbenin ardından dua edilir. Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için "İki salla bir bağla üç salla bir yat." şeklinde bir tekerleme de üretilmiştir.

(Kaynak: Diyanet Namaz Vakitleri )
Not: Ağva'nın Sesi haber sitesinin amacı Şile ve Ağva ile ilgili yapılan haberleri kaynağını belirterek en hızlı şekilde sizlere ulaştırmaktır. Bu nedenle kaynak belirttiğimiz haberlerden Ağva'nın Sesi sorumlu tutulamaz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

Şile Ağva Köyleri | Şile Haberleri | Bizim Haber Şile | Şile Belediyesi