İstimlak Nedir ? İstimlak Durumu Nasıl Öğrenilir ?

İstimlak Nedir ? İstimlak Durumu Nasıl Öğrenilir ?
İstimlak Nedir ? İstimlak Durumu Nasıl Öğrenilir ?
Sungurlu Barajın ardından bölge halkın merak ettiği İstimlak nedir ? İstimlak Durumu Nasıl Öğrenilir ? gibi soruların cevabı haberimizde...

İstimlak Nedir?
İstimlak  özel kişiler ait gayrimenkullerin kamu yararı amacıyla devlet ya da kamu tüzel kişilerince kendi mülkiyetini geçmesidir. Kanunla gösterilen esaslar çerçevesinde gerçekleşen istimlakta mülkiyetin parası peşin olarak ödeniyor.

Kamulaştırma ile aynı anlamı taşıyan İstimlak 4650 Sayılı kanun ile değişik 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu çervesin de yapılır. Belediyelerin yapacağı İstimlak işlemlerinin neler olacağı, 4650 Sayılı kanun ile değişik 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu, 1580 Sayılı Belediye Kanunu ve 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası ile belirlenmiştir.

Kanun çerçevesinde Belediyeler, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ Genel Müdürlüğü, Üniversiteler kamu yararı olduğu takdirde istimlak bedelini peşin olarak ödeyerek gayrimenkülü kendi mülkiyetine alabilirler. Belediyelerin istimlak yapabilmesi için imar planında gayrimenkulün park, yol, metro, tramvay, alt ve üst geçit, otopark, mezarlık gibi kamu hizmetine tahsisli olması gerekiyor.

Özel kanunlarla ön görülen olağanüstü durumlarda (halkın sağlığını ve güvenliğini tehdit altında tutan taşınmazlar gibi) ise 4650 Sayılı kanun ile değişik 2942 Sayılı Kanunun 27. maddesi uygulanır. Buna göre İstimlak kararı Bakanlar Kurulu'ndan alınır.

İstimlak Durumu Nasıl Öğrenilir?
Gayrimenkulünüzün istimlak durumunu öğrenmek için İstimlak Müdürlüğü'ne şahsen tapu senediniz ile başvurup öğrenmeniz mümkün. Gayrimenkulünüzü açık adresi, pafta, ada ve parsel numarasını belirten bir dilekçe ile de başvurabilirsiniz. Ayrıca bağlı olduğunuz ilçe belediyenizin İmar Müdürlüğü'nden de öğrenebilirsiniz.

0/Yorum Gönder/Yorum

Yorum yaparken:
1. Google (Gmail) hesabınız var ise direk yorum yazabilirsiniz.
2. Google (Gmail) hesabınız yok ise "Yorumlama biçimi" yazısının hemen yanındaki kutucuğa tıklayınız.
3. Açılan yerde "Adı/Url" tıklayarak "Adı" olan yere isminizi "Url" olan yeri ise ister boş bırakın isterseniz facebook adresinizi vb. adresler yazabilirsiniz. Ardından iste "Devam" tuşuna basarak yorumunuzu yazıp "Yayınla" tuşuna basarak sizde yorum yazabilirsiniz.
4. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
5. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
6. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Soru Sor veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Not: Ağva'nın Sesi haber sitesinin amacı Şile ve Ağva ile ilgili yapılan haberleri kaynağını belirterek en hızlı şekilde sizlere ulaştırmaktır. Bu nedenle kaynak belirttiğimiz haberlerden Ağva'nın Sesi sorumlu tutulamaz.
Reklam
Ağva'nın Sesi | Site Keşfet | Şile Ağva köyleri | Altligtüel