Tatilcilerin Merak Ettiği ''Şile Ocaklı Ada Kalesi''

Tatilcilerin Merak Ettiği Şile Ocaklı Kalesi
Şile Limanında bulunan Ocaklı Ada kalesi yapılan restorasyon çalışmasının ardından, bir dönem gündeme “SÜNGER BOB” benzetmesiyle geldi. Uzun süre yazılı ve görsel basında gündem oluşturan “Şile Kalesi” şimdilerde ise güneşin yüzünü göstermesiyle Şile’ye gelen günübirlik tatilciler, kale önünde fotoğraf çektirmeleriyle gündem olmaya devam ediyor..

Edinilen bilgilere göre; Ocaklı adanın kale değil aslında gözetleme kulesi olduğu, ama akıllarda kale olarak yerleşmiş, asıl adı da Ocaklı Ada’dır denilmekte.

Daha önce de vatandaşlar restorasyon sürecinde çeşitli figürlere benzetiyordu son olarak “Sünger Bob” benzetmesiyle gündem oluşturan kale, özellikle küçük çocukların beğenisini kazanırken kale önünde ve çevresinde, fotoğraf çektirmek isteyenlerin  heyecanı dikkat çekiyor.

Sokaktaki vatandaşa Şile deyince aklınıza ne geliyor diye sorulduğunda Şile feneri, Şile bezi, Şile kestane balı derler. Ama Şile Kalesi kimsenin aklına gelmezdi. Şimdi Şile Kalesi de bir değer olarak yerleşiyor yavaş yavaş. Çünkü algıya Sünger Bob olarak da girse bir kale var artık.”

Kaynak :
http://www.silehaberleri.com/haber/tatilcilerinmerakettigikale%E2%80%A6-

0/Yorum Gönder/Yorum

Yorum yaparken:
1. Google (Gmail) hesabınız var ise direk yorum yazabilirsiniz.
2. Google (Gmail) hesabınız yok ise "Yorumlama biçimi" yazısının hemen yanındaki kutucuğa tıklayınız.
3. Açılan yerde "Adı/Url" tıklayarak "Adı" olan yere isminizi "Url" olan yeri ise ister boş bırakın isterseniz facebook adresinizi vb. adresler yazabilirsiniz. Ardından iste "Devam" tuşuna basarak yorumunuzu yazıp "Yayınla" tuşuna basarak sizde yorum yazabilirsiniz.
4. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
5. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
6. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Soru Sor veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Not: Ağva'nın Sesi haber sitesinin amacı Şile ve Ağva ile ilgili yapılan haberleri kaynağını belirterek en hızlı şekilde sizlere ulaştırmaktır. Bu nedenle kaynak belirttiğimiz haberlerden Ağva'nın Sesi sorumlu tutulamaz.
Reklam
Ağva'nın Sesi | Site Keşfet | Şile Ağva köyleri | Altligtüel