Ekşisözlük Yazarların Gözünde Ağva

Ekşisözlük Yazarların Gözünde Ağva
Ekşisözlük Yazarların Gözünde Ağva

5747 sayılı kanun ile nüfusu 2000'in altında olduğu için (2017 nüfusu 1.973) kapatılarak mahalleye çevrilmiş. gitseniz her gün en az yaşayanlar kadar turist geliyordur. istanbul'dan 2 günlüğüne kaçalım dedik. madde madde yazayım temiz olsun:

 1. bir kere yolu çok sıkıntıymış. manzarası falan güzel ama yolun sonunda bir kaş değil ağva var. kelimenin tam anlamıyla bir anadolu kasabası tadında. ne bileyim aksaray'da mola vermiş gibi bir izlenim yaratıyor.
 2. bir tane otel bulduk, adını vermeyeyim ama oradaki en ucuz otellerden biriydi. 13 yaşında bir köpeğimiz var, böyle yerlerde evcil hayvan sıkıntı yaratıyor, her otel almıyor. biz de beklentiyi yüksek tutmuyoruz, neticede gündüz dışarıyı gezip gece yatacağımız bir mekan bizim için. bir girdik, yatağın arkasında kullanılığ atılmış peçeteler falan duruyor. bir küçük yer oteli klasiği olarak resepsiyonda kimseyi bulamıyorsunuz. zebercet bile daha çok resepsiyonda duruyordu.
 3. çıktık dışarıyı dolaşalım, bisiklet kiralayalım dedik. her yerde sağlık bakanlığı'nın bisikletleri var. normalde ya halka dağıtılan, ya devlet kurumlarına zimmetlenen bisikletlerden yüzlerce gördüm. ağız birliği etmiş saati 10 liraya kiralıyorlar. şöyle 2-3 saat gezip geleyim desen kiralık araba parası vereceksin. çoğunu fotoğrafladım, devletin bisikletinin de oralara düşme hikayesini bir ara bimer'e soracağım.
 4. neyse yürüyerek gezelim dedik, yarım saate bitti. gelip de denize girmeyecekseniz çarşısında alan çok yapılacak bir şey yok. öyle oturayım bir çay kahve içeyim diyebileceğiniz bile çok bir yer yok. simitçi kahveci gazozcu diye bir yer açmışlar, hizmet esenler, fiyat nişantaşı. yarım saat 2 fincan şekersiz türk kahvesi bekledik.
 5. yemek olarak bol bol gözlemeci var. bir tane yerlisini bulup yemek yiyecek yer sorduk, "abi balık yiyecekseniz bir tane, et yiyecekseniz bir tane iyi restoran var. ama birinde sadece balık, birinde sadece et var" dedi. öyle muazzam seçim şansınız var.
 6. maç vardı, diyorum ki burda maç yayını olan yer var mı: adam "abi restoranlara bakmayın, burda sadece kahvede olur maç" diyor. fiyatlarınız öyle demiyor ama, üç kuruş verip de abonelik alan olmamış.
 7. akşam yemeğe çıktık sonradan, köpeği de aldık. önceden köpeksiz çıktığımızda "abi buyrun abie" diyen çığırtkanları zar zor yakalıyorum, "köpekle oturabilir miyiz" diye sorunca arkasını dönüp gidiyorlar. tam bir anadolu kasabası havası yine.
 8. gittik sahilde yanlış hatırlamıyorsam belediyenin olan bir mekan var. oraya oturduk. bildiğin çay bahçesi böyle. eşim gitmiş 2 tabak mantı söylemiş. kuş kadar porsiyon mantıya 20'şer lira aldılar. arkadaş sen orda belediyenin işletmesisin, beyaz plastik sandalyeli çay bahçesi işletiyorsun ya. bir de tur teknelerinin yanındaymış, kabile olarak gezenlerin gulu gulu kafa sikmesini dinledik bin saat.
 9. yakındaki gezilebilecek yerlerden en talep göreni deniz feneri idi. aynı deniz fenerinden en az 10 tane gördüm. dümdüz, sağına soluna cips ve sigara paketi atılmış sikko fener işte. bir de foursquare'de 9 puan mı ne vermişler, yaradan size akıl fikir versin.
 10. küçücük yere bir sürü turist gelince her yer araba, her yer park yeri. ordan geliyor, oraya gidiyor. yahu ben o trafikten kaçmak istiyorum, yine arabadan yürüyemiyorum. hani sen küçük yerdin, yine oldun nevşehir otogarı.
 11. koyları falan varmış da denize girmek niyetinde olmadığımızdan hiç gitmedik. denizin de sezon içinde çekilmiş koylarını gördük, görmez olaydık. yol parasına aşı olun florya sahilden girin daha iyi.
 12. buranın mantığı biraz "nehir kenarında romantik otel" konseptiymiş. ne bileyim, derdim dışarıyı gezip görmek yerine otelde kalmak olsa, istanbul'da da o fiyatlara muhteşem oteller bulurdum. muhtemelen gelen var, talep var diye şişirmişler. türkiye'deki inşaat sektörüne olan talep gibi.
 13. baktık açmadı, otele "biz bir gün kalacağız" dedik. 1 güne düşünce adam gecelik fiyata +5 lira ekleyiverdi.
 14. bir günlük bir gezi olarak görmüş bulunduk ama bir daha hayatta gidip kalmam, burada harcayacağınız paraya yapabileceğiniz çok daha iyi şeyler var.
Ekşisözlük Yazarların Gözünde Ağva
Ekşisözlük Yazarların Gözünde Ağva

0/Yorum Gönder/Yorum

Yorum yaparken:
1. Google (Gmail) hesabınız var ise direk yorum yazabilirsiniz.
2. Google (Gmail) hesabınız yok ise "Yorumlama biçimi" yazısının hemen yanındaki kutucuğa tıklayınız.
3. Açılan yerde "Adı/Url" tıklayarak "Adı" olan yere isminizi "Url" olan yeri ise ister boş bırakın isterseniz facebook adresinizi vb. adresler yazabilirsiniz. Ardından iste "Devam" tuşuna basarak yorumunuzu yazıp "Yayınla" tuşuna basarak sizde yorum yazabilirsiniz.
4. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
5. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
6. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Soru Sor veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Not: Ağva'nın Sesi haber sitesinin amacı Şile ve Ağva ile ilgili yapılan haberleri kaynağını belirterek en hızlı şekilde sizlere ulaştırmaktır. Bu nedenle kaynak belirttiğimiz haberlerden Ağva'nın Sesi sorumlu tutulamaz.
Reklam
Ağva'nın Sesi | Site Keşfet | Şile Ağva köyleri | Altligtüel