Temmuz Ayı Kira Oranlarında Rekor Artış Yaşandı

Temmuz Ayı Kira Oranlarında Rekor Artış Yaşandı
Temmuz Ayı Kira Oranlarında Rekor Artış Yaşandı
Kiracılar ve ev sahiplerinin merakla beklediği Temmuz ayı kira artış oranları belli oldu. Yapılan hesaplamalara göre, 2018 yılı içerisindeki en büyük artışın bu ay yaşanacağı ifade ediliyor.
Bilindiği üzere, Temmuz ayı kira artış oranları kirada oturan milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Zira bu ay, kirada oturan pek çok kişi için zam ayı manasına geliyor.

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte bu ay yapılacak kira zam oranları da belli oldu. Buna göre, yıl başından beri yüzde 15 oranında artan kiralar, Temmuz ayında rekor bir artışa şahit olacak.

Peki Temmuz 2019 tarihine kadar geçerli olacak bu oranlar, nasıl hesaplanıyor? Temmuz ayı kira artış oranı ne kadar olacak? İşte konuyla ilgili merak edilen tüm detaylar

Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır
Yeni çıkarılan Borçlar Kanunu’nda, kira arışı oranının nasıl hesaplanacağı hakkında herhangi bir bilgiye yer verilmiyor. Konuyla ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı Yargıtay 6. Hukuk Dairesi’nin aldığı kararda, kira artış oranının, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (Yİ-ÜFE) 12 aylık ortalama artış oranına göre hesaplanacağı belirtiliyor. TÜİK Enflasyon verileri ile birlikte açıklanan Yİ-ÜFE rakamlarına göre bu yılki Temmuz ayı kira atış oranları şu şekilde olacak;

Haziran ayı sonunda yayınlanan TÜİK enflasyon verilerine göre, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, son bir ay içerisinde yüzde 3.03, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23.71 ve on iki aylık ortalamaya göre yüzde 16.57 oranında artış gösterdi.

Bu rakamlara göre, 2018’in Temmuz ayı kira artış oranı da, Yİ-ÜFE’nin bir yıllık artış ortalaması olan 16.57 oranında olacak. ( Kaynak: Yeni Emlak )

0/Yorum Gönder/Yorum

Yorum yaparken:
1. Google (Gmail) hesabınız var ise direk yorum yazabilirsiniz.
2. Google (Gmail) hesabınız yok ise "Yorumlama biçimi" yazısının hemen yanındaki kutucuğa tıklayınız.
3. Açılan yerde "Adı/Url" tıklayarak "Adı" olan yere isminizi "Url" olan yeri ise ister boş bırakın isterseniz facebook adresinizi vb. adresler yazabilirsiniz. Ardından iste "Devam" tuşuna basarak yorumunuzu yazıp "Yayınla" tuşuna basarak sizde yorum yazabilirsiniz.
4. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
5. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
6. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Soru Sor veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Not: Ağva'nın Sesi haber sitesinin amacı Şile ve Ağva ile ilgili yapılan haberleri kaynağını belirterek en hızlı şekilde sizlere ulaştırmaktır. Bu nedenle kaynak belirttiğimiz haberlerden Ağva'nın Sesi sorumlu tutulamaz.
Reklam
Ağva'nın Sesi | Site Keşfet | Şile Ağva köyleri | Altligtüel