Şile, 2018-2019 Av Sezonu İçin "Vira Bismillah" Dedi

Şile, 2018-2019 Av Sezonu İçin "Vira Bismillah" Dedi
Şile, 2018-2019 Av Sezonu İçin "Vira Bismillah" Dedi

2018 -2019 Balık sezonun başlaması nedeniyle Şile Limanı'nda Belediye tarafından balıkçılar bir tören düzenledi. Düzenlenen törene Şile İlçe Kaymakamı Salih Yüce, Garnizon Komutanı Hava Sv.Kd.Albay Ali Beşir, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Ak Parti Şile İlçe Başkanı İlhan Ocaklı, MHP Şile İlçe Başkanı Mustafa Pıçak, Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Osman Sarı, STK temsilcileri yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Törende bir konuşma yapan Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Osman Sarı, balık sezonu ve Karadeniz'de balıkçılık hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Şile Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Osman Sarı, bu yıl denizlerde balığın bol olduğunu belirterek, "Denizlerimiz bereketli, her ne kadar akademisyenler balığın azaldığını söyleseler de, biz denizlerimizdeki balığın tutmakla bitmeyeceği konusunda iddialıyız" dedi. Sarı ayrıca, denizlerdeki kirlenmenin ve sahillerdeki aşırı ışıklanmanın, ayrıca sahillerdeki yoğun yapılaşmanın, denizdeki balıkların azalması konusunda büyük bir engel olduğuna dikkat çekti. Sarı, yaklaşık dört aylık sezonda avlanacak olan balığın palamut balığı olduğunu ve gerek İstanbul da gerekse Türkiye'nin her yerinde bu balık tezgahlarda 'Şile Palamudu' olarak satıldığı bu nedenle Şile ismi artık bir marka özellikle yaz aylarında Şile Bezi Festivalimizde medyada yer alıyoruz ama Balık sezonu başlamasıyla birlikte tüm yurtta tezgahlarda satılan palamut balığı “Şile Palamudu” olarak satıldığına dikkat çekti.

Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu av sezonu ile ilgili şu açıklamaları yaptı;

Şile, 2018-2019 Av Sezonu İçin "Vira Bismillah" Dedi
Şile, 2018-2019 Av Sezonu İçin "Vira Bismillah" Dedi

Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu da "Rabbim bol bereketli kazançlı bir balık sezonu naip eylesin. Karadeniz bizim ekmek kapımız.Bizlerin büyükleri dedelerimiz atalarımız bu denizden nasiplerini almışlar evlerine ekmek parası götürmüşler ne mutlu ki bize İstanbul’un Karadeniz'e açılan kapısı Şile’de yöneticilik yapıyoruz ve tüm balıkçı esnafımızın en iyi şartlarda işlerini yapmaları denize açılmaları yönünde Şile Belediyesi olarak hizmetlerimiz hız kesmeden devam ediyor.Yeni yeni projelerimizle balıkçı esnafımızın yanında olmaya devam edeceğiz dedi.Başkan Tabakoğlu Şile Bezi nasıl dünyaca ünlü bir marka olduğunu herkes biliyor aynı şekilde Palamut balığımız da tezgahlardaki yerini Şile ismiyle temsil ediyorsa o zaman Şile Bezinin nasıl coğrafi işaretini TSE den tescillediysek aynı şekilde Şile Palamut Balığı isminin de tescillenmesi hedefimizdir.Aynı zamanda yoğun bir yaz sezonu ve turizm hareketliliğinin ardından Şile’de yeni bir turizm sezonu başlıyor oda balık sezonudur.Taze Balık meraklıları veya balık tutkunu olan tüm vatandaşlarımızı Şile davet ediyorum dedi.

Şile, 2018-2019 Av Sezonu İçin "Vira Bismillah" Dedi
Şile, 2018-2019 Av Sezonu İçin "Vira Bismillah" Dedi

Şile Palamut Balığı Görücüye Çıktı
Balık sezonunun açılışıyla birlikte Şile'de balıkçıların yüzü gülmeye başladı.Balık tezgahlarında yerini alan Şile palamutları boyuna göre tanesi 15 ile 20 TL arasında değişen fiyatlar dan satılıyor.Şileli balıkçılar bu sezon İstanbulluların bol balık yiyeceğini av sezonunun başlamasıyla birlikte vatandaşların sofralarını balığın süsleyeceğini söylediler.Şile'de balık tezgahlarına yoğun ilgi olurken palamudun önümüzdeki günlerde daha çok çıkacağını ve fiyatların uygun seviyeye düşeceğini söylerlerken bazı esnaflarında çok fazla umutlu olmamak lazım çünkü hava esiyor balık kayboluyor o yüzden Allah ne takdir ederse o ifadelerini kullandılar..

Yapılan konuşmaların ardından Şile Limanında bulunan balıkçı tekneleri dualar eşliğinde "Vira Bismillah" diyerek denize açıldı.

0/Yorum Gönder/Yorum

Yorum yaparken:
1. Google (Gmail) hesabınız var ise direk yorum yazabilirsiniz.
2. Google (Gmail) hesabınız yok ise "Yorumlama biçimi" yazısının hemen yanındaki kutucuğa tıklayınız.
3. Açılan yerde "Adı/Url" tıklayarak "Adı" olan yere isminizi "Url" olan yeri ise ister boş bırakın isterseniz facebook adresinizi vb. adresler yazabilirsiniz. Ardından iste "Devam" tuşuna basarak yorumunuzu yazıp "Yayınla" tuşuna basarak sizde yorum yazabilirsiniz.
4. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
5. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
6. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Soru Sor veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Not: Ağva'nın Sesi haber sitesinin amacı Şile ve Ağva ile ilgili yapılan haberleri kaynağını belirterek en hızlı şekilde sizlere ulaştırmaktır. Bu nedenle kaynak belirttiğimiz haberlerden Ağva'nın Sesi sorumlu tutulamaz.
Reklam
Ağva'nın Sesi | Site Keşfet | Şile Ağva köyleri | Altligtüel