Sen Kime Oy Vereceksin ?

Sen Kime Oy Vereceksin ?
Sen Kime Oy Vereceksin ? 

Merhaba değerli okurlar, başlığı ilk okuduğunuzda hemen heyecanlandınız yada bu adam ne diyor dediğiniz. Ülke genelinde yerel seçimler hakim durumda, hal böyle olunca insanlarımız da siyaset yapmadan duramıyor.

Sen kime oy vereceksin ?
Onları mı tutuyorsun ?
Bak onlar şöyle yaptı ?
Bunlar böyle yaptı ? 


Bu tarz soruların arka arkası kesilmez devamlı gelir, öyle ya seçim var. Şimdi siyaset her yerde markette, manavda, alışveriş mağazalarında ve en önemlisi kahvelerde, neden mi en önemlisi kahvelerde çünkü yaşlısı, emeklisi, işsizi, işçisi ve gençlerde kahvelerdeler. Hal böyle olunca kahvelerde siyasi hava dışarıda ki siyasi havadan çok daha yoğun. Kahvelerde insanlar siyasi fikirlerini söylerler ve oyunlarına devam ederler. Yani hayatımızı idare eden durum siyasettir. Şimdi gelelim asıl konumuza siyaseti kim yapar ? Cevap vereyim herkes, biraz tuhaf geldi dimi herkes siyaset yapabilir ama bizim ülkede biraz zor gibi, neden mi ? biz başkaların başarılarıyla bile sevinmez iken siyaset gibi karışık bir konuya giriyoruz. Bizim ülkede aslında en önemli konu karşı tarafı yeterince dinlememek.

Şöyle ki, bir konu üzerinde tartışırken kendi söylediklerinizi karşı tarafa dinlettiriyor iken, karşı tarafın söylediklerini dinlemiyoruz, dinliyor gibi yapıyoruz, aslında mesele burada başlıyor. Karşı tarafı dinlemek illa onun dediklerine onay vermek değil, tam tersi analiz etmektir. Bizim bildiklerimiz ile karşı tarafın bildiklerini ve araştırmalarınızı bu saydıklarımın hepsiyle birleştirdiğinizde ortak bir bilgide buluşturmak güzel olmaz mı ? Olur tabi, neden olmasın ?

Biz daha karşı tarafın söylediklerini dinlemezken, karşı tarafın başarılarıyla sevinemezken, sizce biz halk olarak arkadaşımızla siyaset yaptığımızda ortaya ne gibi durum çıkar, ben söyleyeyim KÜSKÜNLÜK çıkar, siyaset için belki 5, belki 10, belki de 20 yıllık arkadaşlarınız ile küsersiniz. Küstüğünüz şey siyaset sizce de saçma değil mi ?

Bu küskünlükler olmaması için arkadaşınızla siyaset yapmayın, yapıyorsanız eğer seviyeli bir şekilde yapın. Yazımı bitirmeden önce sizlere Aristoteles tarafından Milattan önce 4. yüzyılda siyaset ile ilgili söylemiş ve halen geçerli bir sözünü yazayım.

Sevdiklerinizle siyaset yapmayınız.
Zira; siyaset dostlukları zedeler.
Siyasetçiler yollarına devam ederken;
Siz dostlarınızı yitirdiğinizle kalırsınız. 

Allah'a emanet olunuz...

3 Yorumlar

* Spam yorumlarından kaçınmak için tüm yorumlar görüntülenmeden önce denetlenecektir.

  1. vallah doğru söylüyorsun kardeşim

    YanıtlaSil
  2. ne yalan söyleyeyim doğru söyledin...

    YanıtlaSil
  3. vallah.ben.herzaman.diyorum.arkadaşlara.bu.yazıyı.yollayacam.onlara

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski