Şile Belediyesi Meclis Üyesi Nasıl Olmalı ?

Şile Belediyesi Meclis Üyesi Nasıl Olmalı ?
Şile Belediyesi Meclis Üyesi Nasıl Olmalı ?

Yıldız Haber'in haberine göre; Yaklaşan yerel seçimler nedeniyle adaylar her ne kadar ikiye düşse de, her parti kendi meclis üyelerini çıkaracakmış. Ak Partide bilindiği üzere 3 dönem kuralına meclis üyeleri de takılmaktadır. Bunlar Belediye Başkan Yardımcısı Turan Temel, Sema Ulusoy, Muğdat Türel

Meclis üyeleri hakkıyla bir beş yıl görevlerini yerine getirdiler mi, yoksa dolgu malzemesi mi oldular yada sadece kendi ceplerine mi baktılar.

Ak Parti’nin diğer meclis üyeleri kimdi: Eren Özdemir, Yalçın Kurnaz, Şefik Ateş, Zafer Kuru, Özcan Kara, Hasan Çiftçi olmak 9 meclis üyesi bulunmaktadır. CHP’de Ahmet Yıldırım ile bir meclis üyesi

MHP’den; Hüseyin Kırcalı, Doğan Gürsoy, Sultan Kaymaz, İhsan Kamil Yurttaş ve Nurettin Özcan olmak 5 meclis üyesi bulunmaktadır.

Seçim çalışmalarında iktidarı belirleyecek olan ve seçim sonrasında başkan kadar önemli rol oynayan meclis üyelerini genelde başkan adayları belirler. Bir başkan adayı ekibini kurarken nelere dikkat etmelidir, seçim öncesi ve sonrası bu kadar önemli görevleri olan meclis üyeleri nasıl olmalıdır.
Belediye meclis üyesi öncelikle kendi çıkarlarından çok meclis üyesi olduğu belediyenin ve halkın çıkarlarını gözetmelidir. Belediyede kamu görevi yapan meclis üyeleri, “gemiyi yürüten kaptan” misali davranmamalıdır. Halkta karşılığı olmalı, getirisi götürüsünün çok üstünde olmalıdır. Vizyon ve üstlendiği misyonun bilinci ile hareket etmeli. Bağlı bulunduğu başkanın yükünü hafifletmeli, artı yük olmamalıdır. Sokakta karşılığı olmalı. Kent bilgisine sahip, kentin dokusunu bilen, vatandaşla konulabilen, konuşurken cebindekini nasıl alabilir değil, ne katabilirim sorusunu kendine soran olmalıdır. Başkana yakın olma zihniyeti ile yola çıkılmamalı, başkandan faydalanmak değil, bağlı bulunduğu yere fayda sağlamalıdır. Yalan konuşmayı meslek haline getirmemelidir, oyalama mantığı ile ego tatminine gitmemeli, saygı gösterip, saygı kazanmalı ve kazandırmalıdır. Rüşvet iddiaları ile gündeme gelmemeli, gündem olmamalıdır.

Vatandaşın işini yaparken, imarda sözüm geçer, projen erken çıkar mantığı ile kendi menfaatleri için vatandaş üzerinde baskı kurmamalıdır. Meclis üyesi, makam ayrıcalığını belediye içinde yada dışarıda baskı aracı yapmamalı. Kalkınan bir kent yaratılması için mücadele etmeli. Kolaylaştırıcı ve çözümleyici bir yapıya sahip olmalıdır.

Belediye meclis üyeleri, hem başkanı, hem belediyeyi, hem de vatandaşı anlayabilecek kapasitede olmalı. Tüm bu özelliklere baktığımızda mevcut meclis üyelerinden (özellikle iktidar çevresinden)kaç tanesi bu kriterlere uyuyor, kaç tanesi meclis üyeliğini tamamen kendi çıkarları için yapıyor, kaç tanesinden vatandaş memnun, kaç tanesinden başkan memnun, kaç tanesinden arkadaşları memnun, kaç tanesinden halk memnun?

( Kaynak: www.yildizhaber.net )

0/Yorum Gönder/Yorum

Yorum yaparken:
1. Google (Gmail) hesabınız var ise direk yorum yazabilirsiniz.
2. Google (Gmail) hesabınız yok ise "Yorumlama biçimi" yazısının hemen yanındaki kutucuğa tıklayınız.
3. Açılan yerde "Adı/Url" tıklayarak "Adı" olan yere isminizi "Url" olan yeri ise ister boş bırakın isterseniz facebook adresinizi vb. adresler yazabilirsiniz. Ardından iste "Devam" tuşuna basarak yorumunuzu yazıp "Yayınla" tuşuna basarak sizde yorum yazabilirsiniz.
4. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
5. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
6. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Soru Sor veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Not: Ağva'nın Sesi haber sitesinin amacı Şile ve Ağva ile ilgili yapılan haberleri kaynağını belirterek en hızlı şekilde sizlere ulaştırmaktır. Bu nedenle kaynak belirttiğimiz haberlerden Ağva'nın Sesi sorumlu tutulamaz.
Reklam
Ağva'nın Sesi | Site Keşfet | Şile Ağva köyleri | Altligtüel