Şile’nin Doğancılı Mahallesinin Girişimci Kadını Saniye Keydal

Şile’nin Doğancılı Mahallesinin Girişimci Kadını Saniye Keydal
Şile’nin Doğancılı Mahallesinin Girişimci Kadını Saniye Keydal

Toplumda az görülen girişimci kadınlara bir örnek de Şile’nin Doğancılı mahallesinde yaşıyor. Adı Saniye Keydal, 55 yaşında. Hem ana, hem babaanne, hem de patron.

Aslen Sakarya’nın Karasu ilçesinden olan Saniye teyze. 1983 yılında gelin olarak geldiği Şile’de hayatın getirdiği bazı talihsizlikleri fırsata çevirmiş bir isim. İnşaat sektöründe çalışan eşinin yaşadığı sağlık sorunları sebebi ile bir şeyler yapmak zorunda kalan Saniye Keydal, tam 22 yıl önce halen bulunduğu atıl durumdaki dükkanı tutarak bir lokanta açıyor. Etrafında ki insanlar köy yerinde işin tutmayacağını söyleseler de o inanıyor, çalışıyor ve zamanla hem kendini hem de yemeklerini sevdiriyor.

Dükkanını açması ise ayrı bir zorluk. Zira o dönem elinde avucunda hiçbir şey yok. Borca girerek bir otelden artan çıkma masa, sandalye ve araç-gereci vadeli olarak satın alarak işe başlıyor. Yemeklerini ise yiyen bir daha yiyor. Zira yemekleri, bilhassa da kuru fasulyesi ile fırında sütlacı mükemmel!
Bölgede iş yapan ve yazlığı olan hemen hemen herkes bir defa Saniye teyzenin mekanından geçmiş.
Yıllar önce gazetemizin kurucusu merhum Ömer Faruk Ketenci’nin de kendisine gazetede yer verdiği örnek kadın Alman basınında da habere konu olmuş. Haberin konusu ise gurur verici. Zeitbilder gazetesinde çıkan habere göre Saniye Keydal Türkiye’de kırsal kesimde girişimci kadınların olduğunun ispatıydı.

Küçücük bir lokantada çocuklarını okutup, eşine destek olan koca yürekli bu kadının yemekleri gerçekten iddialı. Doğancılı köyüne yolunuz düşerse Saniye Teyze’ye mutlaka uğrayın…

( Kaynak: Şile Gündem Gazetesi )

0/Yorum Gönder/Yorum

Yorum yaparken:
1. Google (Gmail) hesabınız var ise direk yorum yazabilirsiniz.
2. Google (Gmail) hesabınız yok ise "Yorumlama biçimi" yazısının hemen yanındaki kutucuğa tıklayınız.
3. Açılan yerde "Adı/Url" tıklayarak "Adı" olan yere isminizi "Url" olan yeri ise ister boş bırakın isterseniz facebook adresinizi vb. adresler yazabilirsiniz. Ardından iste "Devam" tuşuna basarak yorumunuzu yazıp "Yayınla" tuşuna basarak sizde yorum yazabilirsiniz.
4. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
5. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
6. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Soru Sor veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Not: Ağva'nın Sesi haber sitesinin amacı Şile ve Ağva ile ilgili yapılan haberleri kaynağını belirterek en hızlı şekilde sizlere ulaştırmaktır. Bu nedenle kaynak belirttiğimiz haberlerden Ağva'nın Sesi sorumlu tutulamaz.
Reklam
Ağva'nın Sesi | Site Keşfet | Şile Ağva köyleri | Altligtüel