Nurcan Kırcalı, Habercilikte 28'inci Yılına Özel Açıklamalarda Bulundu

Nurcan Kırcalı, Habercilikte 28'inci Yılına Özel Açıklamalarda Bulundu
Nurcan Kırcalı, Habercilikte 28'inci Yılına Özel Açıklamalarda Bulundu

Zaman Su Misali Akıp Gidiyor

Merhaba 28'inci Yıl,
Takvim yaprakları 18 Temmuz tarihini gösterdiğinde şahsımda çok ama çok önemli bir yeri vardır. Hele ki; yıl olarak 1993 yılını da eklersek, İşte 18 Temmuz 2019 tarihinde kocaman bir 27 yıllık süreci bitirip 28 yıla "Merhaba" dedim.

Bilenler bilir İstanbul Harbiye’de TRT binasının önünde sabah saatlerinde Habercilik nedir ? hiçbir şey bilmeyen, hiçbir teknik bilgiye sahip olmayan acemi çaylak olarak duran ve TRT İstanbul haber merkezinde ilk sözleşme imzalayarak habercilik hayatına merhaba diyen ben.

Koskoca 6'ci Yıl...
Bana göre TRT bu işin Üniversitesi ve ben o üniversitede Şile’nin TRT Muhabiri olarak görev yaptım ve sektörün içinde yavaş yavaş yer alarak bir çok şeyi öğrenmeye çalıştım ancak özellikle belirtmek isterim ki; bana yol gösteren ayrıca her daim bana destek olan o dönemin TRT İstanbul Haber Merkezi yöneticilerinden olan Nurullah Kadirioğlu’nun bende emeği çok büyüktür.

Yıl 1999 ATV ilk kurulduğu dönemler uzun yıllar ATV Haber Merkezi Şile Muhabirliği görevine geçiş yaptım ve işte o zaman özel televizyonlar camiasında onlarca meslek büyüklerimle tanışmak nasip oldu.

Bugün NTV Haber Merkezinde olan değerli meslek büyüklerim, ustalarım Oğuz Haksever uzun yıllar TRT ve ardından ATV Haber Merkezi ve CNN Turk Haber Merkezi gibi bir çok noktada görev yapan Cengiz Erdil, Mustafa Erdoğan, Kemal Gülmüş gibi onlarca değerli insanı tanıma şansına eriştim. Şile’den onlarca özel haberin altına imza attım çok şükür ama zaman işte dedim yavaş yavaş öğrenmeye başladım.

Bilenler bilir Levent Sanayi Sitesi'nin olduğu yerde Tem Oto Yolu paralelinde Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal’ın sahibi olduğu KANAL 6 Televizyonunun Haber Merkezinde soluğu aldım. Karşım da bugün halen A Haber kanalında haber sunan yani haberciliğin içinde aktif rol alan meslek büyüğüm, ustam Can Okanar ne mutlu bana ki böylesine her biri ayrı ayrı değerli saygı değer insanları tanımak nasip oldu ve burada da kısa sürede olsa Şile Muhabiri olarak görev yaptım ve ver elini Güneşli yani Star Haber Merkezi.

Peki Star Haber Merkezin de Ne Yapacağım ?
Karşımda haber müdürü olarak o yıllarda üstat, meslek büyüğümüz Sayın Uğur Dündar daha dün gibi kulaklarımda çınlar o sözleri;

"Şile’den özel haber, özel görüntüler istiyorum senden" kendime sordum iyi de nereden bulacağım ?

Neyse bir toplantıda Müdürüm nasıl olacak bu iş dediğimde gün gelir öyle bir habere denk gelirsin sende anlamazsın dedi ve gerçekten de geldi. O yıllarda Ağva İsaköy bölgesinde mezbahane ve çevre haberi, hemen ardından askeri kaza haberi vs. Uğur Dündar büyüğümüzün sözleri "Bana bak Kırcalı ! demek ki oluyormuş, senin yolun açık ve sen artık ajans muhabiri olmalısın." yani artık haberlerim sadece TV kanalında değil. Tüm TV kanallarında yer almalı hatta gazetelerde yer almalı dedi ve bize yol göründü.

Peki Bu Yol Neresi ?
İHA yani İhlas Haber Ajansı orada da tanıdığım ve halen saygıyla kendisini andığım değerli ağabeyim meslek büyüm Metin Yener’i tanıdım. Orada da ajans haberciliği konusunda kendimi yetiştirmeye çalıştım çünkü Ajans muhabirliği gerçekten kolay iş değil. Haberde, habercilikte hız önemini işte bu alanda öğrendim.Yeterli mi ? elbette değil daha çok öğreneceğim detaylar var.

Neyse ki ajans muhabirliği dalında bir gün değerli büyüğüm ilk olarak ATV Haber Merkezinde tanıdığım Sayın Kemal Gülmüş’ün telefonu Nurcan sen neredesin ? İnsan arar sorar gibi tatlı ama azda sert sözleriyle soluğu dönemin Doğan Haber Ajansı bugünün Demirören Haber Ajansında aldım ve halen orada görevime devam ediyorum. İşte ne mutlu ki bana. Onlarca değerli üstatlarla tanışmak onlardan bir şeyler öğrenmek ve halen öğrenme mücadelem sürerken çok değil sadece 5 yıl önce Haber Şile Gazetesi'ni Kurdum.

Yani yerelde deneyim kazanıp ulusala geçiş değil. Ulusal Basında azda olsa deneyim kazanıp yerel habercilikte olmak. Bence burası çok önemli olsa gerek.

Ne mutlu bana ki kocaman bir 27 yılı geride bıraktım. Onlarca değerli meslek büyüklerimi tanıdım, onlarca muhabir, kameraman arkadaşlarım, dostlarım oldu ve 28.yıla merhaba dedim.

Ne mutlu bana

Bende emeği olan herkese teşekkürlerimi saygıyla sunarım. ( Bakınız )

Nurcan Kırcalı
DHA Şile Muhabiri & Haber Şile Gazete Sahibi

0/Yorum Gönder/Yorum

Yorum yaparken:
1. Google (Gmail) hesabınız var ise direk yorum yazabilirsiniz.
2. Google (Gmail) hesabınız yok ise "Yorumlama biçimi" yazısının hemen yanındaki kutucuğa tıklayınız.
3. Açılan yerde "Adı/Url" tıklayarak "Adı" olan yere isminizi "Url" olan yeri ise ister boş bırakın isterseniz facebook adresinizi vb. adresler yazabilirsiniz. Ardından iste "Devam" tuşuna basarak yorumunuzu yazıp "Yayınla" tuşuna basarak sizde yorum yazabilirsiniz.
4. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
5. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
6. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Soru Sor veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Not: Ağva'nın Sesi haber sitesinin amacı Şile ve Ağva ile ilgili yapılan haberleri kaynağını belirterek en hızlı şekilde sizlere ulaştırmaktır. Bu nedenle kaynak belirttiğimiz haberlerden Ağva'nın Sesi sorumlu tutulamaz.
Reklam
Ağva'nın Sesi | Site Keşfet | Şile Ağva köyleri | Altligtüel