Şile, 7'inci Geleneksel Tohum ve Yerel Ürünler Şenliğinde Buluşuyor

Şile, 7'inci Geleneksel Tohum ve Yerel Ürünler Şenliğinde Buluşuyor
Şile, 7'inci Geleneksel Tohum ve Yerel Ürünler Şenliğinde Buluşuyor

Dünya nüfusu hızla artarken insanoğlunun en temel ihtiyacı olan gıda üretimi de gittikçe artıyor. Tarımda yeni arayışlara ihtiyaç duyulmakla birlikte geleneksel yöntemlerimiz ve ata tohumlarına ilgi de büyüyor. İstanbul’un geniş tarım ve orman alanlarına sahip olan yeşil ilçesi Şile de bu gelişmelere kayıtsız kalmıyor. Yerel tohumların kullanımının yaygınlaşması, geleneksel bilgilerin paylaşılması, tüketicilerde yerel tohum bilincinin oluşturulması amacıyla 7 sene önce Şile Belediyesi tarafından başlatılan tohum şenliklerinin bir yenisi için İstanbul gün sayıyor.

Yeryüzü Pazarı Uluslararası Slow Food Hareketi Tarafından Tescilli
Uluslararası Slow Food hareketi tarafından tescillenmiş, farklı ülkelerde bulunan 71 adet Yeryüzü Pazarı’ndan birine sahip olan, gıda, tarım ve çiftçi konularındaki çalışmalarıyla öncü belediyelerden Şile Belediyesi, 1 Aralık Pazar günü 7. Geleneksel Şile Tohum ve Yerel Ürünler Şenliği ile tüketici ve üreticiyi yeniden bir araya getiriyor.

Şile, 7'inci Geleneksel Tohum ve Yerel Ürünler Şenliğinde Buluşuyor
Şile, 7'inci Geleneksel Tohum ve Yerel Ürünler Şenliğinde Buluşuyor

En Önemli Amaç: Yerel Tohumları Korumak

Geleneksel Şile Tohum ve Yerel Ürünler Şenliği’nin en önemli konusu yerel tohumları koruma, çoğaltma ve toplumda farkındalık yaratmanın öncüsü olmasıdır. Şenlik boyunca ziyaretçiler geleneksel yöntemle hazırlanmış bir çok tadı deneyimleme imkanına sahip olurken, birbirinden farklı ve her yaşa hitap eden atölyelerle de keyifli anlar yaşayacaklar. Ayrıca mevsimin taze ürünlerini de satın alma şansına sahip olacaklar.

>>> ŞİLE YER YÜZÜ PAZARI NEDİR ? NEREDEDİR ? <<<

Şile’nin 57 köyünün de aktif destek vereceği şenliğe Şile ve Şile köylerinde yaşayanların yanı sıra Türkiye’nin dört bir köşesinden doğal gıda sevenler, tohum sahipleri ve meraklıları, doğa, ekoloji dernekleri ve doğal tarım ile ilgilenen herkesin katılımı bekleniyor.

0/Yorum Gönder/Yorum

Yorum yaparken:
1. Google (Gmail) hesabınız var ise direk yorum yazabilirsiniz.
2. Google (Gmail) hesabınız yok ise "Yorumlama biçimi" yazısının hemen yanındaki kutucuğa tıklayınız.
3. Açılan yerde "Adı/Url" tıklayarak "Adı" olan yere isminizi "Url" olan yeri ise ister boş bırakın isterseniz facebook adresinizi vb. adresler yazabilirsiniz. Ardından iste "Devam" tuşuna basarak yorumunuzu yazıp "Yayınla" tuşuna basarak sizde yorum yazabilirsiniz.
4. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
5. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
6. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Soru Sor veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Not: Ağva'nın Sesi haber sitesinin amacı Şile ve Ağva ile ilgili yapılan haberleri kaynağını belirterek en hızlı şekilde sizlere ulaştırmaktır. Bu nedenle kaynak belirttiğimiz haberlerden Ağva'nın Sesi sorumlu tutulamaz.
Reklam
Ağva'nın Sesi | Site Keşfet | Şile Ağva köyleri | Altligtüel