Şile, Ocaklı Ada Kalesine Yanlış Müdahaleler Tespit Edildi

Şile, Ocaklı Ada Kalesine Yanlış Müdahaleler Tespit Edildi
Şile, Ocaklı Ada Kalesine Yanlış Müdahaleler Tespit Edildi

Gazeteduvar.com.tr haber sitesinin haberine göre; Türkiye’deki tarihi yapıların restorasyon sürecinde yapılan hatalar kamuoyunda da tepki çekiyor. Koruma altındaki yapılara restorasyon sürecinde zarar verildiğini belirten CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a tarihi binaların onarım sürecinde yaşanan ihmaller nedeniyle tepki gösterdi.

İznik Ayasofya Orhan Camii, Anamur Mamure Kalesi, İstanbul Tekfur Sarayı gibi pek çok tarihi yapının restorasyon sürecinde doğal dokularına zarar verildiğini belirten Bekaroğlu’na Kültür Bakanı Ersoy yazılı yanıt verdi.

İstanbul’un Şile ilçesinde Ocaklı Ada Kalesi olarak da bilinen 2 bin yıllık Şile Kalesi 2015 yılında restore edildi. Tarihi dokusu yerine modern binayı andıran restorasyonun ardından tepki gösterilen işlemlere dört yıl sonra yanıt veren Bakan Ersoy, “Projeleri ilgili Koruma Bölge Kurulunca onaylanmıştır. Ancak uygulama Şile Belediyesince gerçekleştirilmiştir. Uygulama sırasında yanlış müdahaleler tespit edilmiş ve düzeltilmesi sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Diğer restorasyonlar ile ilgili yanıtlarını aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

( Kaynak: gazeteduvar.com.tr )

0/Yorum Gönder/Yorum

Yorum yaparken:
1. Google (Gmail) hesabınız var ise direk yorum yazabilirsiniz.
2. Google (Gmail) hesabınız yok ise "Yorumlama biçimi" yazısının hemen yanındaki kutucuğa tıklayınız.
3. Açılan yerde "Adı/Url" tıklayarak "Adı" olan yere isminizi "Url" olan yeri ise ister boş bırakın isterseniz facebook adresinizi vb. adresler yazabilirsiniz. Ardından iste "Devam" tuşuna basarak yorumunuzu yazıp "Yayınla" tuşuna basarak sizde yorum yazabilirsiniz.
4. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
5. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
6. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Soru Sor veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Not: Ağva'nın Sesi haber sitesinin amacı Şile ve Ağva ile ilgili yapılan haberleri kaynağını belirterek en hızlı şekilde sizlere ulaştırmaktır. Bu nedenle kaynak belirttiğimiz haberlerden Ağva'nın Sesi sorumlu tutulamaz.
Reklam
Ağva'nın Sesi | Site Keşfet | Şile Ağva köyleri | Altligtüel