Tecrübelerimden bilgi ve belge yönetimi bölümü

Tecrübelerimden bilgi ve belge yönetimi bölümü

Merhabalar Sevgili Ağva’nın Sesi okuyucuları, Yeni yılın ilk günlerini yaşarken lise son sınıf öğrencilerine ve ebeveynlere, okulundan mezun olan ve yeni bir bölüm okumak isteyen bireyler için 2018 yılında mezun olduğum bölüm olan Bilgi ve Belge Yönetimi ( B.B.Y. ) bölümü hakkın da biraz bilgi vermek istiyorum. Peki nedir Bilgi ve Belge Yönetimi ? bir muhasebe bölümü mü acaba ? Daha önce bu bölümü duymadığınızı, duyar gibiyim. Açıkçası ben de bu bölümü okumadan önce hiç duymamıştım. Ne arkadaşlarımdan,  ne rehber öğretmenlerimden. Uzaktan bir akrabamızın kızının okuduğu bir bölümdü Bilgi ve Belge Yönetimi.

Bilgi ve Belge Yönetimini kısaca anlatmak gerekirse Kütüphane ve Arşiv alanlarını birleştiren bir bölümdür. Okuduğunuz üniversiteye göre iki alandan birinin üzerine biraz da ağırlıklı eğitim alacağınız bir bölümdür. Kendi okuduğum Atatürk Üniversitesin de Kütüphane alnında daha çok eğitim aldım. Aslında bu iki alanı birbirine tamamlayan bir bölümdür. Kütüphane üzerine eğitim aldığınız da arşiv kurumunda çalıştığınızda yabancılık çekmezsiniz, işin özünde içinde bilgi olan bir belgeyi  hangi Formatta olursa olsun uygun bir ortam da saklayıp gerektiğinde kullanıcıya sunmaktır.

$ads={1}
Yani bu bölümü kitap okumayı seven insanlar okumuyor. Tabi ki kitaplara olan sevginiz bu bölüme olan dikkatinizi çekecektir ama daha önce de söylediğim gibi bu bölüm size her türlü bilgiyi içeren belgeleri gerek elektronik ortam da olsun gerekse basılı olsun uygun bir şekilde saklayıp kullanıcıya sunmaktır.

Arşivciler ve Kütüphaneciler yani Bilgi ve Belge yöneticileri, hocalarımızın da dediği gibi "Geçmişin bekçisi, geleceğin koruyucusudur."  Bilgi ve Belge yönetimi mezunları aynı zamanda bilgi uzmanlarıdır. Yani biz korumakla birlikte aranılan bilgiyi nasıl ve nerede bulabileceğinize de yardımcı olmaktayız.
 • Kütüphaneci /Arşivci belgeyi,
 • Toplar
 • Korur
 • Tasnif eder
 • Değerlendirir
 • Kullanıcıya sunar
Bu bölümde belge kataloglamayı, süreli yayın kullanmayı, kullanıcı isteklerini yerine getirmeyi yani kütüphane kurmayı, uzman bir şekilde bilgi araştırmayı, çok iyi sunum hazırlamayı öğrenebilirsiniz. Araştırmacı bir ruhunuz varsa bilgi edinmeyi ve paylaşmayı seviyorsanız seveceğiniz bir bölüm olacaktır.

Daha detaylı bir bilgi için altta linkini vereceğim siteleri de ziyaret edebilirsiniz.
( Faydalı Siteler: www.bbyhaber.com - www.bilgibilimi.net )

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle... :)

Okumuş olduğunuz yazı, köşe yazarımız "Elif Zeynep Odabaş" tarafından yazılmıştır. {alertInfo}

Ağva'nın Sesi

Ağva'nın Sesi, 2017 tarihinde Şafak Çetin tarafından kurulan haber sitemiz kuruluşundan bu yana doğru, ilkeli ve tarafsız olmaya söz vermiştir. Ağva'nın ilk ve tek haber sitesidir. Haber sitemiz de Ağva'dan son dakika haberleri, ekonomi, kültür vb. ilgili haberler yer almaktadır.

2 Yorumlar

* Spam yorumlarından kaçınmak için tüm yorumlar görüntülenmeden önce denetlenecektir.

 1. elif kızım benimde kızım üniversiteye yeni başlayacak inşallah, senin bölümü okumaya karar vermişti ama bölüm hakkında bir bilgisi yoktu, senin yazıyı ona göstereceğim inşallah geleceği parlak olur. ağvanin sesinide tebrik ederim her geçen gün elif kızımız gibi bizlere yeni yazarlarla buluşturuyor. elif kızım başarılar dilerim sana, yazarlık sana hayırlara vesile olmasını dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Hanife hanım yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Ülkemizin eğitimli insanlara ihtiyaçları var. Ve sizin gibi ailesinin desteği olan gençlerimizin geleceği parlak olur ☺️ İnşallah kızınız vatana millete hayırlı bir birey olur. İyi günler ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski