Ağva'nın Sorunu 18'inci Madde Uygulaması

Ağva'nın Sorunu 18'inci Madde Uygulaması
facebook twitter instagram e posta Diğer yazılar

Bugünkü yazımızda, Ağva'nın sorunları hakkında dilimiz döndüğünce görüşlerimizi açıklamak, şikayetlerimizi, isteklerimizi yetkililere ulaştırmak ve çözüm aranması konusunda, kendilerine uyarılarımızla yardım da bulunmak, onların hizmetler konusunda yapmak istediklerine ışık tutacaktır.

Öncelikle, Ağva ve köy halkının ivedilikle yapılmasını bekledikleri imar kanunu 18'inci madde uygulamasının bu güne kadar yapılamaması sebeplerini yazmıştık. Yeni çıkan imar yasasında Şile belediyesinin almış olduğu bir kararı hayret ve üzülerek öğrendim.

Şile belediyesinden hizmet ve uygulama bekleyen Ağva halkının, beklentilerini bırakın yerine getirmeyi, adeta vatandaşı birbirine düşürme ve suya sabuna dokunmadan vatandaşların arazilerinde imar planlarını kendi özel parselasyon uygulamaları yapmaları konusunda karar alarak, kendi görevini yapma konusunda, bombayı vatandaşın kucağına bırakıp sorumluluktan kaçmışlardır.

Bunun sebeplerinin başında, yapılan yol planlarının ve kamu alanları için yapılan istimlak oranlarının, abartılı planlarıyla yapılan uygulamanın, geride kalan arazilerden, vatandaşın mağduriyetinin karşılanamaması, belediyeleri zor durumda bırakmış, iş sürüncemede yıllardır beklemektedir. Maalesef çözüm, İstimlak oranlarını artırarak, yüzde 40 olan azami oran, yüzde 45 olmuş ve bu husus vatandaşı ayrıca mağdur etmiştir. ( HEPSİNİ ALIN SİZDE VATANDAŞ TA KURTULSUN)

Yukarıda belediyenin parselasyon uygulamalarını vatandaşa bırakma kararı aldığını, bu büyük toprak sahiplerinin işine geleceğini yazdık. Yeni yasada bu uygulamanın yapılması, arazisinin en az 10 dönüm olma şartı getiriyor.

Bu durumda ne olacak ?

Parça parça yer sahibi vatandaşlar, bu arazi sahiplerinin, kendi yerlerini de, onlara satıp. Hiç bir işe yaramayacak yerlerini, mecburen bu büyük arazi sahiplerine satmak zorunda kalacaklardır. Kısacası, büyük balık, küçük balığı yiyecektir. Ağva halkı olarak bu konuda, belediyeye sesimizi duyurabilmek ve bu konuda belediyenin sorumluluktan kaçmadan bu konu üzerinde vatandaşın mağduriyetinin giderilmesine yönelik, kararın değiştirilerek 18 uygulamalarının yeniden belediye eliyle yapılması hususunda, karar almaları gerektiği görüşündeyim.

Bu konu hakkında görüş beyan etmek isteyenlerin yorumlarını yazmalarını rica ediyorum.

0/Yorum Gönder/Yorum

Yorum yaparken:
1. Google (Gmail) hesabınız var ise direk yorum yazabilirsiniz.
2. Google (Gmail) hesabınız yok ise "Yorumlama biçimi" yazısının hemen yanındaki kutucuğa tıklayınız.
3. Açılan yerde "Adı/Url" tıklayarak "Adı" olan yere isminizi "Url" olan yeri ise ister boş bırakın isterseniz facebook adresinizi vb. adresler yazabilirsiniz. Ardından iste "Devam" tuşuna basarak yorumunuzu yazıp "Yayınla" tuşuna basarak sizde yorum yazabilirsiniz.
4. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
5. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
6. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Soru Sor veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Not: Ağva'nın Sesi haber sitesinin amacı Şile ve Ağva ile ilgili yapılan haberleri kaynağını belirterek en hızlı şekilde sizlere ulaştırmaktır. Bu nedenle kaynak belirttiğimiz haberlerden Ağva'nın Sesi sorumlu tutulamaz.
Reklam
Ağva'nın Sesi | Site Keşfet | Şile Ağva köyleri | Altligtüel