Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirecek Besin ve Egzersiz Önerileri

Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirecek Besin ve Egzersiz Önerileri
facebook twitter instagram e posta Diğer yazılar

Merhaba Ağva’nın Sesi okurları, geçtiğimiz bu zorlu dönemde en çok ihtiyacımız olan şey kuvvetli bir bağışıklık sistemi ve evde bağışıklığımızı destekleyecek güzel egzersizler yapmak...

Bağışıklık sistemi bir canlıdaki hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden koruyan karmaşık bir sistemdir. Kısaca izah etmemiz gerekirse vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanıdır. Bizim yapmamız gerekense günlük yaşamımızın karmaşasından, aşırı stres, uykusuzluk, kirli hava veya diğer dış etkenlerin negatif dönütlerinden en az hasar ile uzaklaşmak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmeli ve korumalıyız. Gelin beraber bağışıklığımızı güçlendirecek yiyecek ve içeceklerden bahsedelim.

Siyah ve Yeşil Çay; aslında en çok tükettiğimiz içecek olmasıyla beraber içinde bulunan amino asit bağışıklık sistemini güçlendirmekten sorumludur. Virüslerle mücadelede yardımcıdır. Yeşil çay antioksidan C ve E vitaminlerine göre daha yararlıdır.

Keten Tohumu; En iyi bitkisel Omega 3 kaynağı olarak bilinen anti-oksidandır. Serbest radikallerin yol açtığı hasarı azaltarak bağışıklığınızı güçlendirir. Bir araştırma günde bir kaşık keten tohumu yağı içen çocukların, içmeyen akranlarına kıyasla daha az solunum yolu iltihabına yakalandığını göstermiştir.

Hindistan Cevizi; metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenin yolunu açar. Araştırmalar hindistan cevizi yağında defne asidi bulunduğunu göstermiştir. Defne asidi tükürük ile temas ettiğinde monolorine (monolaurin) dönüşür. Anne sütünde de bulunan monolorin bağışıklık sistemi için oldukça faydalıdır.

Mantarlar; protein, lif, B ve C vitaminleri, kalsiyum ve mineraller içerdiklerinden bağışıklık sistemi için güç kaynağıdırlar. Ayrıca vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz kan hücrelerinin üretimini de artırırlar.

Yoğurt; bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığı önler. Yoğurdun ve yoğurt üretiminde kullanılan laktik asit bakterilerinin bağışıklık sisteminin baskılanması nedeniyle oluşan enfeksiyonları, gastrointestinal sistem hastalıklarını ve kanseri önleyici etkileri bulunuyor.

Süt; bu aminoasit içeriği ile toksinleri vücuttan uzaklaştırarak bağışıklık sistemini destekler.

Kuşburnu; antioksidan ve antienflamatuar özelliktedir. Osteoartrit, soğuk algınlığı tedavisinde etkinliği çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Greyfurt; C vitamini yönünden zengindir soğuk algınlığı, grip ve diğer benzer sorunlara karşı savaşmak için mükemmeldir. Aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemi için vücudun ihtiyaç duyduğu diğer besinlere de sahiptir.

Zerdeçalİ; iyileştirici özelliğiyle bilinir ve sıklıkla daha hızlı iyileşmesi için yaralar üstüne uygulanır. Antioksidan içeriğinden dolayı, aynı zamanda kanser karşıtı bir ajan olarak da kullanılabilir. Karanfil de öksürük ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur. Ayrıca, diş ve boğaz ağrılarına da iyi gelir.

Saydığım besinler haricinde önemli olan bir çok şey daha vardır. Bunlardan başlıcaları elbette kaliteli bir uyku düzeni ve yeterli sıvı alımıdır.

Bağışıklık sitemini güçlendirmek için şeker tüketmeyin, vitamin alın. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak, virüsten ve tüm diğer etkilerden korunmak istiyorsak şeker ve beyaz unlu (şekere dönüşebilecek) rafine gıdaları hemen kesmemiz gerekiyor. Araştırmalar, şekerin akyuvarların bakteri yutma ve yok etme yeteneğini azalttığını gösteriyor.

Evet gelelim beslenmeden sonra bağışıklığımızı güçlendirecek en önemli etkene yani egzersizlere… Egzersizler, zinde bir gün geçirmeniz hem psikolojinizi hem de vücudunuzu pozitif olarak desteklemeniz için şarttır.

Ev şartlarında spor aleti olmadan da sadece düz bir zemin kullanarak kolayca hafif,orta şiddetli egzersizler yapabiliriz. Bu egzersizlere başlamadan yapılacak 5-10 dakikalık ısınma hareketleri ile vücutta kan dolaşımını hızlandırarak kasların harekete hazırlanmasını, enerji oluşumunun başlamasını sağlayacaksınız. Önemli olan noktalardan biri ilk önce boynumuzu yarım daire öne ve geriye yuvarlayarak ısınmaya başlamaktır. Sonrasında sırayla omuzlar kol, el bilekleri, bel ve bacaklardır. Dilerseniz ısınmadan sonra esneklik egzersizleri ile vücudunuzu oldukça rahatlatabilir ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. İlk başlarda oldukça zordur bunun neresi ruhumu dinlendiriyor diyebilirsiniz ama esneklik günden güne gelişir ve bu sonuca bizi oldukça hızlı götürür.

Mekik
Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirecek Besin ve Egzersiz Önerileri
Mekik

İyi bir ısınma sonrası evde rahatlıkla yapabileceğiniz en güzel egzersizlerden biri elbette mekiktir. Ayak tabanlarınızı yerden kaldırmadan yapmakta zorlanıyor iseniz birinden dizlerinizi desteklemesini isteyebilirsiniz.

3 Set/10 Tekrar yapmanızı öneririm. Set aralarında 15 saniye dinlenmelisiniz. Ne kadar yavaş ve kontrollü yaparsanız sizler için o kadar faydalı olur.

Reverse Lunge to Knee Raise
Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirecek Besin ve Egzersiz Önerileri
Reverse Lunge to Knee Raise

Bacak ve alt karın kaslarınız için mükemmel bir egzersizdir. Aynı anda sizi dengede durmaya da zorladığı için ektra bir efor sarfetmeniz gerekir. 3 Set/8 Tekrar yapmanızı öneririm. Set aralarında 20 saniye dinlenmeyi unutmayınız.

Superman
Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirecek Besin ve Egzersiz Önerileri
Superman

Sırt, karın ve aynı zamanda çekirdek bölgeyi güçlendirmek için yapılan güzel bir egzersizdir. Bel fıtığını önlemek ve skolyoz tedavisinde de kullanılan bir egzersizdir. 2 Set/8 Tekrar yapılmasını öneririm. 8.tekrar sırasında 5 saniye beklenebilir. Set aralarında 10 saniye dinlenme uygundur. Hareket esnasında dirsekler ve dizlerin gergin olması çok önemlidir. Aksi takdirde hareketi boşuna yapmışsınızdır.

Wall Sits
Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirecek Besin ve Egzersiz Önerileri
Wall Sits

Karın, ön bacak ve arka bacağı çalıştırmış olursunuz. Düzenli yaptığınız takdirde kas yapımı ve yağ yakımı sağlarsınız. Kemikler, tendon ve eklemlerin dayanıklılığını arttırırsınız. Bu pozisyonda ön bacak ve arka bacaklarınıza yük binerken karın kaslarınız da kasılmış olacaklar. Sırtınız düz zemine dayalı bir şekilde kalacak. Dizler de 90 derecede sabit kalacaklar. Bu pozisyonda ilk aşamada 30 saniye daha sonraları ise 1 dakika sabit kalmalısınız.

Bird Dog
Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirecek Besin ve Egzersiz Önerileri
Bird Dog

Karın, sırt ve omurganız için muhteşem bir egzersizdir. Hareket esnasında yere bakmalısınız. Bu egzersizde karın kaslarınız devreye girecektir. Tüm egzersiz boyunca vücudunuz dik, düz ve sabit kalmalı, sadece kol ve bacaklarınız hareket edecek şekilde hareket tamamlanmalıdır. Karnınızı olabildiğince içinize çekmelisiniz hareket akışı devam ederken ritmik nefes alış veriş devam etmelidir. 3 Set/12 Tekrar yapılmalıdır. Set aralarında 15 saniye Child’s Pose pozisyonunda dinlenebilirsiniz.

Burpee Tuck Jump
Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirecek Besin ve Egzersiz Önerileri
Burpee Tuck Jump

Tüm vücudu aktif bir şekilde çalıştıran oldukça etkili bir harekettir. Hareket oldukça efor sarfettiren ama aynı zamanda inanılmaz yağ yaktıran bir egzersizdir. 3 Set/ 5 Tekrar yapılmasını öneririm. Set aralarında 15 saniye dinlenme yeterlidir.

Child’s Pose
Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirecek Besin ve Egzersiz Önerileri
Child’s Pose

Egzersiz sonunda kasları özellikle sırt ve boyun kaslarını gevşetmek, omuzlardaki gerginliği yok etmek, omurgayı rahatlatmak için uygulanır. Ayrıca kan dolaşımı için faydalıdır. Sakinleşmeyi sağlar ve en iyi dinlenme hareketlerinden bir tanesidir. 30 saniye/ 1 dakika aralığında uygulanabilir.

Sevgili okuyucalar; koronavirüten korunmak, daha iyi bağışıklığa sahip olabilmek için yapmamız gereken en önemli iki noktaya değindik. Hastalıkları önlemenin onları tedavi etmekten daha kolay olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız büyük önem taşır.

Yeniden görüşmek üzere... Esen kalın ama esen yerde kalmayın efendim...

0/Yorum Gönder/Yorum

Yorum yaparken:
1. Google (Gmail) hesabınız var ise direk yorum yazabilirsiniz.
2. Google (Gmail) hesabınız yok ise "Yorumlama biçimi" yazısının hemen yanındaki kutucuğa tıklayınız.
3. Açılan yerde "Adı/Url" tıklayarak "Adı" olan yere isminizi "Url" olan yeri ise ister boş bırakın isterseniz facebook adresinizi vb. adresler yazabilirsiniz. Ardından iste "Devam" tuşuna basarak yorumunuzu yazıp "Yayınla" tuşuna basarak sizde yorum yazabilirsiniz.
4. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
5. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
6. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Soru Sor veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Not: Ağva'nın Sesi haber sitesinin amacı Şile ve Ağva ile ilgili yapılan haberleri kaynağını belirterek en hızlı şekilde sizlere ulaştırmaktır. Bu nedenle kaynak belirttiğimiz haberlerden Ağva'nın Sesi sorumlu tutulamaz.
Reklam
Ağva'nın Sesi | Site Keşfet | Şile Ağva köyleri | Altligtüel