Sağlıklı Beslenerek Kilo Almanın Yolları

Sağlıklı Beslenerek Kilo Almanın Yolları
facebook twitter instagram e posta Diğer yazılar

Merhaba değerli Ağva’nın Sesi okuyucuları, Dünya üzerinde kilo vermekle ilgili sıkıntılar yaşayan insanlar kadar kilo alamama sorunu yaşayan insanlarda var. Bugünkü yazım da sağlıklı beslenerek nasıl kilo alınacağına değineceğim.

Kilo almak istiyorsanız, bunu doğru bir şekilde yapmak çok önemlidir. Poğaça ve börek gibi yiyecekler kilo almanıza yardımcı olabilir ancak, aynı zamanda sağlığınızı da olumsuz yönde etkiler. Kilonuz olması gerekenden daha düşükse ve çok fazla sağlıksız besin yiyerek kilo almaya çalışırsanız, vücudunuza yağ depolar ve bu sefer de depoladığınız yağı yakmak için ekstra bir çaba harcarsınız. Tip 2 diyabet, kalp hastalığı gibi rahatsızlıklar genellikle obezite ile ilişkilidir ve yağ kütlesi aşırı olan insanlarda görülme sıklığı fazladır. Bu nedenle, sağlıklı besinler yemek ve genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek kesinlikle gereklidir. Sizler için sağlıklı beslenerek kilo almanın yollarını listeledim;

Günlük Yaktığınız Kaloriden Daha Fazla Kalori Alımı Sağlayın
Sağlıklı kilo alma yolunda yapabileceğiniz en önemli şey, kalori fazlalığı yaratmaktır. Diğer bir deyişle vücudunuzun ihtiyacından daha fazla kalori tüketmeniz gerekir.Ağır ve sağlıklı bir şekilde kilo alma amacınız varsa, her gün yaktığınızdan 300 ila 500 kalori daha fazla almayı hedeflemeniz yerinde olacaktır. Hızlı kilo alma amacındaysanız ki bu pek sağlıklı bir yol değildir yaktığınız kalori miktarından 700-1.000 kalori daha fazla almaya çalışmalısınız. Kısaca kilo almak için daha fazla kalori tüketmeniz gerekir.Kalori hesabı yapabilmek için en doğru araç aslında diyetisyenlerin yaptığı ölçümler sonucunda elde edilen verilerdir. Ama diyetisyene gitmeden öğrenmek istiyorsanız aşağı yukarı bilgiler veren İnternet siteleri mevcuttur.

Bol Karbonhidrat ve Sağlıklı Yağlar Eşliğinde Günde En Az 3 Öğün Yiyin
Birçok insan kilo vermeye çalışırken karbonhidratı veya yağı tamamen kesmeye çalışır. Kilo alma yolları ve kilo alma yöntemleri deniyorsanız yani hedefiniz kilo almaksa bu şekilde kalori almanız zorlaşır ve dolayısıyla bu pek iyi bir fikir sayılmaz. Önceliğiniz acil kilo alma ve kilo alma diyeti uygulamak ise, bol miktarda yüksek karbonhidrat ve yüksek yağlı yiyecekler yiyin. Her öğünde bol miktarda protein, yağ ve karbonhidrat tüketmek en sağlıklısıdır.

Sağlıklı Beslenerek Kilo Almanın Yolları
Sağlıklı Beslenerek Kilo Almanın Yolları

Bol Miktarda Protein Tüketin
Sağlıklı kilo almak için en önemli besin kaynağı proteindir. Kas protein aracılığıyla oluşur ve protein olmadan bu ekstra kalorilerin çoğu vücut yağlarına dönüşebilir. Ayrıca, açlığınızı ve iştahınızı önemli ölçüde azaltabilecek ve yeterli kalori almayı zorlaştırabilecek yüksek tok tutucu özelliği de vardır. Kilo almaya çalışıyorsanız, vücut ağırlığının kilogramı başına 1,5-2 gram protein almayı hedefleyin.

Sağlıklı Beslenerek Kilo Almanın Yolları
Sağlıklı Beslenerek Kilo Almanın Yolları

Enerji Açısından Yoğun Gıdalar Tüketin
Bol baharat, sos ve çeşni kullanmak işlenmiş gıdalardan uzak durarak daha fazla kalori almanıza yardımcı olabilir. Böylelikle daha fazla yemeği en azından lezzetli yemeği tüketmeniz kısmen kolaylaşacaktır. Enerji veren yiyeceklerin çoğu size fazlasıyla tok hissettirir ve bazen kendinizi tam olarak dolu hissettiğinizde yemeye devam etmek için kendinizi zorlamanız gerekebilir.Kilo almak amacında olan kişiler için aşırı sebze tüketmekten de kaçınmak gerekebilir. Çünkü sebzeler sizi tok tutar ve enerjisi yoğun gıdaları tüketmekte zorluk çekebilirsiniz. Bu hiç bir şekilde sebze tüketmemeniz gerektiğin anlamına gelmez fakat miktarı iyi ayarlamanız gerekmektedir.

Sağlıklı Beslenerek Kilo Almanın Yolları
Sağlıklı Beslenerek Kilo Almanın Yolları

Ağırlık Kaldırın ve Gücünüzü Artırın
Aşırı kalorilerin sadece yağ hücreleriniz yerine kaslarınıza gittiğinden emin olmak için, ağırlık kaldırmanız kesinlikle çok önemlidir. Ağırlık kaldırmaya başlamadan önce iskelet problemleriniz veya herhangi bir tıbbi sorununuz varsa bir doktora danışmanız gerekli olabilir. Ayrıca ağırlık kaldırmanın yanı sıra kardiyo yapmayı da ihmal etmeyin. Kardiyo yapmak zindeliğinizi artırır ve sağlığınıza pozitif etkilerde bulunur. Ancak çok fazla kalori yakmamak için de özellikle kardiyo konusunda aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

Sağlıklı Beslenerek Kilo Almanın Yolları
Sağlıklı Beslenerek Kilo Almanın Yolları

Basit Öneriler:
Yemeklerle birlikte su içme alışkanlığınız varsa bundan vazgeçmelisiniz. Yapacağınız tüm öğünlerde karbonhidrat, yağ ve protein dengesini sağlayın. Akşam yemeği yedikten sonra geçen 1-2 saat içinde çay yerine ballı-muzlu ılık süt içmeyi deneyin. Yulaf tüketiminizi arttırın. Aşırı sebze tüketmekten de kaçının. Sıvı kalori alın (meyve suyu, süt yada çok içerikli, yüksek kalorili bir shake).

En Önemli Detay İstikrar
Çok yediğimizi ama yine de kilo alamadığımızı söyleyerek yakınıyoruz. Bunun yerine istikrarı korusak, disiplinli olursak kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Tam Optimal olmasa da öyle ya da böyle aynı kalorileri almaya devam edebilirseniz, takibini yapabilirseniz kilo almanızı kesin hale getirebilirsiniz. Hızlı metabolizması olan insanlar için kilo almak mucize değil. Hormonal problemleriniz yoksa bu 5 taktiği uyguladığınız sürece kilo almakta problem yaşamayacaksınız!

Tekrar görüşmek üzere... Kalın sağlıcakla...

Yorum Gönder

* Spam yorumlarından kaçınmak için tüm yorumlar görüntülenmeden önce denetlenecektir.

Daha yeni Daha eski