Ağva Bayrak Tepesinde Neler Oluyor ?

Ağva Bayrak Tepesinde Neler Oluyor ?
Ağva Bayrak Tepesinde Neler Oluyor ?

Ağva Yakuplu’da yer alan 21 parselde ki arazinin 3.sınıf sit alanına çevrilmek istenmesi hem Ağva’yı hem de Şile’yi ayağa kaldırdı. Konuyla alakalı olarak Şile Çevre Gönüllüleri Derneği öncülüğünde birçok duyarlı vatandaş bir araya gelerek imza kampanyası başlattı, tepki koydu.

Oluşan kamuoyu üzerine bizzat bölgeye gelen Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı Şile Çevre Gönüllüleri Dernek Başkanı Nabi Evren ile birlikte bölgede incelemelerde bulundu.

Başkan yaşanan olayın kendilerinin de hoşuna gitmediğine değindikten sonra konunun kanunen Şile Belediyesi ile bir alakası olmadığını ancak Şile Belediyesi olarak gerek siyaseten gerekse bürokratik olarak her şeyi yapacaklarını ve Ağvalı’nın yanında olacaklarını söyledi.

Ağva Bayrak Tepesinde Neler Oluyor ?
Ağva Bayrak Tepesinde Neler Oluyor ?

Nabi Evren Durumun Önemini Anlattı
Ertesi gün beraberinde geniş bir toplulukla bölgeye gelen Nabi Evren ise olay mahallinden bir basın açıklaması yaptı. Konuşmasına samimi tavrından ötürü İlhan Ocaklı’ya teşekkür ederek başlayan Evren, söz konusu bölgenin ilkel zamanlardan kalma bir ören yeri olduğunu, tarihsel ve arkeolojik olarak gelecek kuşaklara miras bırakılması gerektiğini söyledi.

M.Ö.12000 ile 6000 yılları arasına ait bir ören yerinden bahsettiğini ifade eden Nabi Evren “Burası İstanbul’un en eski buluntu ve konak yeridir.” Dedi. Arazinin 1.sınıf kategoriden çıkartılıp 3. Sınıf SİT alanına dönüştürülmesi halinde yapılaşmaya açılacağı konusunda uyaran Evren “Bu durum Şilemizin ve hatta ülkemizin birçok yerinde kötü bir emsal de oluşturacaktır” dedi.

Belediye başkanı İlhan Ocaklı ile yaptığı görüşmede Ocaklı’nın mevcut alanın turizme yönelik olarak kamusal bir hizmet verilecek şekilde planlanması noktasında girişimlerde bulunacağını ifade ettiğini söyleyen Nabi Evren, “Kültür Bakanlığı ile temasa geçilerek buranın bir açık hava müzesi haline getirileceğini sayın Başkan söyledi” dedi.

Şile Belediyesi’nin hukuken karar mercii olmadığını söyleyen Evren, “Buranın akıbetini içinde Şile Belediyesi’nden bir kişinin de bulunacağı 6.No.lu koruma kurulu verecek.” dedi.

Ağva Bayrak Tepesinde Neler Oluyor ?
Ağva Bayrak Tepesinde Neler Oluyor ?

Eski Belediye Başkanları Çayıroğlu ve Acar’da Söz Aldılar !
Açıklamada söz alan eski Şile Belediye Başkanı İhsan Çayıroğlu kumu ile ünlü olan Kumbaba tepesinde kendi başkanlığı döneminde yaşanan benzer bir olayı anlatarak konuya ışık tuttu. Kumbaba tepesinin 1987 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün girişimleri ile dinlenme tesisi alanı olarak tahsisinin sağlandığını ancak 2 yıl sonrasında Şile Belediyesi’nin koruma kuruluna müracaatı ile tepenin DOĞAL SİT ALANI ilan ettirildiğini hatırlattı. Çayıroğlu şöyle dedi: “Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığımız bu uygulamaya itiraz ederek İdare mahkemesinde dava açtı. Ancak mahkeme 1991 yılında lehimize karar vererek bu itirazı kabul etmedi.” Dedi ve tahsisi yapıldıktan sonra SİT alanı ilan edilmesine rağmen yapı izninin verilmediğini vurguladı.

Eski Ağva Belediye başkanı Ali Acar ise çoğu Savunma bakanlığına ait bölgede ki arazilerin içinde tek özel parsel olarak kalan 21. Parselin de diğerleri ile birlikte 2000 yılında kendi başkanlığı döneminde Arkeolojik ve doğal SİT alanı ilan ettirildiğini hatırlattıktan sonra “Ağvayı Ağva yapan en önemli coğrafi noktalardan biri olan Bayrak Tepe’nin kesinlikle korunması ve gelecek nesillere sağ salim aktarılması gerektiğini vurguladı. Yapılan açıklamaların ardından heyet beraberce söz konusu araziye çıkarak incelemelerde bulundu.

Ağva Bayrak Tepesinde Neler Oluyor ?
Ağva Bayrak Tepesinde Neler Oluyor ?

MHP’den de Bir Açıklama Geldi
Yaşanan olaylar hakkında MHP adına bir açıklama yapan ilçe başkan yardımcısı Eyüp Doygun “Biz MHP Şile ilçe başkanlığı olarak bu alanda halkımızın lehine yapılacak kamusal bir çalışmayı destekliyoruz. Bu konu hakkında belediyemizin yapacağı tüm çalışmalarda da temsilen yer almak istiyoruz. Topluma hizmet edecek bir çalışmanın yanında olduğumuzu tekrar vurgularken Şile’de yaşayan ve Şile’yi seven bireyler olarak bu sorunun kolektif çözülmesini istiyor ve hiçbir şekilde siyasete malzeme yapılmamasını arzu ediyoruz.” Dedi.

Change.org sitesindeki imza kampanyasına binin üzerinde kişi imza attı.


0/Yorum Gönder/Yorum

Yorum yaparken:
1. Google (Gmail) hesabınız var ise direk yorum yazabilirsiniz.
2. Google (Gmail) hesabınız yok ise "Yorumlama biçimi" yazısının hemen yanındaki kutucuğa tıklayınız.
3. Açılan yerde "Adı/Url" tıklayarak "Adı" olan yere isminizi "Url" olan yeri ise ister boş bırakın isterseniz facebook adresinizi vb. adresler yazabilirsiniz. Ardından iste "Devam" tuşuna basarak yorumunuzu yazıp "Yayınla" tuşuna basarak sizde yorum yazabilirsiniz.
4. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
5. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
6. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Soru Sor veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Not: Ağva'nın Sesi haber sitesinin amacı Şile ve Ağva ile ilgili yapılan haberleri kaynağını belirterek en hızlı şekilde sizlere ulaştırmaktır. Bu nedenle kaynak belirttiğimiz haberlerden Ağva'nın Sesi sorumlu tutulamaz.
Reklam
Ağva'nın Sesi | Site Keşfet | Şile Ağva köyleri | Altligtüel