Deprem Yardım

Ekşi mayalı köy ekmeğimiz deprem bölgesinde !

Ekşi mayalı köy ekmeğimiz deprem bölgesinde !

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde yaşanan ve civar 10 ili etkileyen 7.8 şiddetinde deprem sonrasında Şile Belediyesi tarafından başlatılan yardım kampanyası aralıksız devam ediyor.

Ekşi mayalı köy ekmeği deprem bölgesine gidecek

Su, yemek, giyecek, battaniye, ısıtıcı ve öncelikli yardım malzemeleri Şile’de bulunan tüm gönüllüler kamu personeli ve kolluk kuvvetleri tarafından kolilenerek deprem bölgesine ulaştırılmak üzere tırlara yüklendi. AFAD yetkilileri öncelikli ihtiyaçlardan biri olan ekmek sıkıntısına da çözüm arayan Şile Belediyesi daha uzun süre taze kalan ekşi mayalı köy ekmeği için kampanya başlattı. Şile köylerinde geleneksel yöntemlerle köy fırınlarında pişirilen ekşi mayalı köy ekmeğinin en önemli özelliği uzun süre bayatlamadan taze kalabilmesi. 57 mahalleye Şile Belediyesi tarafından dağıtılan unlar kadınların ellerinde deprem bölgesi için ekmek haline geliyor.

$ads={1}

Belediye başkanından açıklama

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı; “Hemşehrilerimizin, kamu kurum ve kuruluşlarımızın desteği ile güzel bir çalışma yapıyoruz. Dünden beri, bugün dahil olmak üzere 20’ye yakın yardım tırını bölgeye intikal ettirdik. Tabii sadece bu gönderecek olduğumuz yardım tırları, ihtiyacı karşılamıyor. Aynı zamanda bölgeye gönüllü hemşehrilerimizi ve AFAD gönüllülerini de gönderdik. Onlar da şu an bölgede çalışmalarını devam ettiriyorlar. Oradaki göçükleri, enkaz çalışmalarını kaldırabilmeleri adına 20’ye yakın iş makinesini de yine bölgeye intikal ettirdik. Bölgede ekmek ihtiyacı, su ihtiyacı olduğunu öğrendik. Köy fırınlarımıza Şile Belediyesi olarak unu biz vereceğiz. Köy fırınlarımızı bu sefer deprem bölgesi için yaktıracağız. Böylece Şile’den, köylü kadınlarımızdan deprem bölgesine kadar uzanan bir yardım eli oluşmuş olacak. Ekşi mayalı köy ekmeklerini biliyorsunuz bu ekmekler uzun süre dayanıyor. Biz de bugün itibari ile bunu gerçekleştirmek için köy fırınlarımızı yaktırdık. Bir diğer adımımız da bölgeye gönderilmek üzere hazırladığımız mobil yemek tırı. Bu mobil yemek tırı, kendi aşçılarımız ve kendi ekibimiz ile beraber bölgede günlük yaklaşık 10.000 kişiye hizmet vererek, sıcak yemek ihtiyacını karşılayacak. Buradan kıymetli hemşehrilerimize çok teşekkür ediyoruz. Bu vesile ile hakkın rahmetine kavuşmuş olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılarımıza şifa ve geride kalanlara da sabır diliyoruz. Milletimizin, memleketimizin başı sağ olsun’’dedi.

Ekşi mayalı köy ekmeğimiz deprem bölgesinde !

Ekşi mayalı köy ekmeğimiz deprem bölgesinde !

Ağva'nın Sesi

Ağva'nın Sesi, 2017 tarihinde kurulan haber sitemiz kuruluşundan bu yana doğru, ilkeli ve tarafsız olmaya söz vermiştir. Ağva'nın ilk ve tek haber sitesidir. Haber sitemiz de Ağva'dan son dakika haberleri, ekonomi, kültür vb. ilgili haberler yer almaktadır.

* Spam yorumlarından kaçınmak için tüm yorumlar görüntülenmeden önce denetlenecektir.

Daha yeni Daha eski
Deprem Yardım
Deprem Yardım
Deprem Yardım

İletişim Formu